uaruen
Хорватія

Хорватія - країна блакитного Адріатічесого моря, що колись - колишня римська провінція Паннонія, пізніше - частина Австро-Угорщини, потім - Югославії. З 1991 р. - незалежна держава. Держава розташована в Південній Європі. Межує із Словенією, Угорщиною, Югославією, Боснією і Герцеговиною. На південному заході омивається водами Адріатичного моря.

Більше 78% населення складають хорвати, 12% - серби та представники інших народів. Писемність хорватів, на відміну від сербської, заснована на латиниці. Існує кілька локальних груп хорватів: меджумурци, прігорци, лічане, Фучко та ін

У повсякденному способі життя населення переплелися старе і нове, традиції і сучасність, що надає країні неповторний колорит. Народ зберіг свою етнічну культуру. Це проявляється, зокрема, у будівництві житлових будинків і їх внутрішнє убрання, в одязі жителів міст і сіл, в харчовому раціоні, в святкуванні старовинних і нових свят. У селах Хорватії можна побачити різні види традиційного житла. На північному заході це дерев'яні, одноповерхові, злегка витягнутої форми будинку, з двома або кількома приміщеннями, вхід в які веде з галереї, що простягнувся вздовж фасаду. Мальовничі кам'яні двоповерхові будинки на Адріатичному узбережжі, з відкритими терасами, повитими плющем і виноградною лозою.

Традиційні елементи народного одягу - біла сорочка типу туніки, яку у чоловіків доповнювали широкі полотняні або вузькі суконні штани, а у жінок - багато орнаментований фартух. Восени і взимку одягали ще довгий суконний плащ. Обов'язковою деталлю костюма був широкий шкіряний або в'язаний пояс. На ногах носили вовняні шкарпетки красивою в'язки і опанкі - шкіряне взуття типу мокасин.

Багато календарні та сімейні обряди живуть в Хорватії і сьогодні. Прикладом може служити святкування Дня святого Георгія, або Юр'єва дня (26 квітня за старим стилем, або 6 травня за новим). Цей день вважається межею між зимою і влітку, коли починається перегін худоби на літні пасовища. Різноманітні і пишні карнавальні ходи на Масляну, на Різдво - веселе колядування. У Далмації ще недавно побутував звичай, згідно з яким обирали святкового короля і вручали йому паперову корону, жезл і бубон. І хоча розвиток економіки неминуче веде до розмивання традиційної культури, однак хорвати з любов'ю ставляться до історичного минулого і дбайливо зберігають традиції народної культури.

Більше 50% населення Хорватії проживає в містах. Найбільший з них - Загреб. У старій частині міста збереглося безліч красивих будівель різних епох і архітектурних стилів. У так званому верхньому місті, з його вузькими вуличками, виділяються пам'ятники середньовіччя - церква Святого Марка з черепичним мозаїчної дахом, величезний кафедральний собор в готичному стилі - Каптол. У більш просторому нижньому місті, забудованому переважно у XIX ст., Проступають риси ділового центру: магазини, контори, громадські будівлі.

Зовсім інший вигляд, середземноморський, мають міста Хорватії, розташовані на Адріатичному узбережжі. Більше 50 з них повністю або частково зберегли старовинний вигляд, наприклад римський Колізей в Пулі, руїни у Спліті. Найвідоміший з міст-музеїв - Дубровнік, названий англійським письменником Бернардом Шоу перлиною Адріатики.

Територія Хорватії відрізняється різноманітністю природнокліматичних умов, різкими ландшафтними контрастами. Північна її частина розташована в Паннонськой низовини, в помірно континентальному кліматі. Тут ростуть широколистяні ліси. Ця горбиста рівнина, пересічна долинами річок Сава і Драва, - щільно заселений сільськогосподарський район. Центральну і західну Хорватію займає Динарських нагір'я. Саме тут, на плато Карст, були вперше вивчені карстові процеси, що отримали однойменну назву. Дінарські гори - суворий край з тривалою холодною зимою. Нечисленні місцеві жителі займаються пасовищного тваринництва, а в долинах - землеробством. За гірським хребтом на вузькій береговій смузі, омивається теплими водами Адріатичного моря, розташована приморська Хорватія. Цей район, історична назва якого Далмація, привабливий субтропічним кліматом, пишною рослинністю. Сухе і жарке літо триває тут 5 - 6 місяців, а взимку температура рідко опускається нижче +5 °.

На місці сучасної Хорватії до нашої ери існували поселення іллірійців і кельтів. Активне переселення слов'янських племен на територію сучасної Хорватії почалося в VII в. У другій половині IX в. виникло хорватське держава. Але вже в 1102 р. переважна частина хорватських земель опинилася під владою Угорщини, потім Австро-Угорщини, на довгі роки втративши незалежність. Далмація у XV в. потрапила під владу Венеціанської Республіки. Частина Хорватії в кінці XVI в. опинилася під владою Османської імперії. Під час революції 1848 - 1849 рр.. в Австрії і Угорщині Хорватія добилася автономії в рамках Габсбурзької імперії, але позбулася її після придушення революції. Хорватсько-угорська угода 1868 р. визнав лише обмежену автономію хорватських земель. З 1918 р. Хорватія входила до Королівства сербів, хорватів і словенців, у 1929 р. перейменоване в Югославію. З 1945 по 1991 р. республіка перебувала у складі Федеративної Республіки Югославії, по конституції 1963 р. перейменована в Соціалістичну Федеративну Республіку Югославію. З 1991 р. - суверенна республіка. Відділення мирним шляхом виявилося неможливим через опір сербського населення. Створена ним Республіка Сербська була ліквідована в 1995 р.

Главою держави є президент. Законодавчий орган - парламент (Сабор), що складається з двох палат - палати округів і палати депутатів. Найбільш впливова політична партія - Хорватська демократична співдружність. Країна адміністративно поділена на 101 округ.

Більшість віруючих хорватів - католики. Релігія в цій країні є найважливішим чинником, що визначає етнічну приналежність сербів і хорватів. 

Назва: Республіка Хорватія

Столиця: Загреб

Мова: хорватська

Віза: не потрібна

Валюта: хорватська куна

Летіти з Києва: 2:20 годин

Заявка на тур
Популярне