uaruen
Сфінкс

Адрес:

Сфінкс

«Навряд чи в цивілізованому світі знайдеться хтось, хто був би незнайомий із зовнішністю і рисами величезного лева з людською головою, який охороняє підступ зі Сходу до пірамід Гізи».

(Ахмед Фахрі, «Піраміди», 1961 рік).

Гігантська статуя з тілом лева і головою людини дивиться з Єгипту на схід уздовж тридцятої паралелі. Вона вирубана з вапнякового моноліту, що утворює скельне підставу плато Гизи, і має розміри 72 метри в довжину і 20 метрів у висоту. Вона вивітрені і витерта, побита, покрита тріщинами і обсипається. Це - Великий Сфінкс. Колись його вважали вічним богом. Потім він потрапив у пастку забуття і занурився в зачарований сон. Яку ж таємницю зберігає цей величний страж?

«Сфінкс» по-арабськи звучить як «Абу ель-Хол», що означає «батько жаху». Сфінкс - символ мудрості, могутності, сили, гідності і королівської влади.

Сфінкс Гізи - найдавніший і найбільший сфінкс в світі, він охороняє підходи до пірамід Хеопса (Хуфу), Хефрена (Хафра), і Мекерина (Менкаура). За однією з легенд обличчя сфінкса - це обличчя фараона Хафра (Хефрена), згідно з іншою легендою сфінкс являє собою бога Гора, що спостерігає, як сходить над горизонтом сонце - його батько Бог Ра.

У міфах стародавніх греків Сфінкс - чудовисько, породжене Тифоном і єхидни, з обличчям і грудьми жінки, тілом лева і крилами птаха. Сфінкс розташувалася на горі поблизу міста Фіви і задавала кожному проходив загадку - «Хто з живих істот вранці ходить на чотирьох ногах, вдень на двох, а ввечері на трьох?». Не зумів дати розгадку, Сфінкс вбивала. Розгадав загадку Едіп - «Людина в дитинстві, зрілості і старості». Після цього Сфінкс кинулася зі скелі.

Йшли століття. Змінювався клімат, мінялися культури, релігії, мови. Змінювалося навіть розташування зірок на небі. Але статуя залишалася таємничою, зануреною в мовчазне роздуми. Часто її засипали піски, і час від часу який-небудь великодушний правитель давав команду розчистити статую від піску. Протягом століть тіло Сфінкса неодноразово засипав пісок, так що на поверхні залишалося лише його загадкове обличчя п'яти метрів у висоту. Найзнаменитіша розчищення була проведена фараоном Тутмосом Четвертим, якому уві сні з'явився бог Хармакиса і наказав звільнити Сфінкса від піску.

Що стосується слідів руйнування на обличчі легендарної людини-звіра, то вони почасти є наслідком вітрової ерозії, почасти зобов'язані гармат мамелюків, які вправлялися на ньому в прицільної стрільби. В епоху ісламу пустеля похоронила Сфінкса по саму шию, і статуя отримала не те нове, але то дуже старе ім'я - Абуль-Гол. «Поблизу однієї з пірамід, - розповідав у дванадцятому столітті Абдель-Латіва, - є колосальна голова, що виглядає з землі. Її називають Абуль-Гол ». А в чотирнадцятому столітті Ель-Макрізі записав, що якась людина на ім'я Саіме-ед-Дар «хотів спокутувати ряд релігійних помилок (іслам забороняє зображати обличчя людини - примітка автора), до пірамід і спотворив обличчя Абуль-Гола, яке так залишилося

в цьому стані до нашого часу. З моменту цього наруги почався наступ пісків на оброблені землі Гізи, і люди пов'язують це з фактом наруги над Абуль-Голом ». 

Варте уваги:
  • Абу-Симбел

    Це одна з візитних карток Єгипту: храм у скелі, біля входу в який сидять чотири колоса.

  • Єгипетський Обеліск

    Обеліск (др.-греч. Ὀβελίσκος - «невеликий рожен») - звужується до верху монумент, в більшості випадків квадратний у перетині.

  • Єгипетські Піраміди

    Єгипетські піраміди - найбільші архітектурні пам'ятники Древнього Єгипту, серед яких одне з «семи чудес світу» - піраміда Хеопса і почесний кандидат «нових семи чудес світу» - Піраміди Гізи.

  • Сфінкс

    Сфінкс, Сфінга (др.-греч. Σφίγξ, Σφιγγός, прив. «Задуха» - інтерпретація давньоєгипетських назви сфінкса «шепсес анх» - «живий образ») - міфічна істота з головою жінки, лапами і тілом лева, крилами орла і хвостом бика .

Новини